20
جولای

ویلای رز شهرک غرب اثر رضا دانشمیر

در نگاه اول باور اینکه در شهر پر از دود و خاکستری تهران با خانه‌های مکعبی و نماهای بی روح سنگی یا آجر سه سانتی نخودی و رنگ و رو رفته بتوان بنایی مدرن و چشم‌نواز دید دشوار است. اما این فقط بخشی از جذابیت بصری رز سفید شهرک غرب است.
عابرانی که از مقابل ویلای رز عبور می‌کنند برای دقایقی محو جلوه‌های زیبای بنای آن می‌شوند، آرامشی می‌گیرند و به مسیر خود ادامه می‌دهند.
در نگاه اول تصور می‌شود ویلای رز یک ساختمان دو طبقه است، اما در حقیقت این بنا، ساختمانی چهار طبقه است که طراح با ظرافت خاصی دو طبقه را در زیر زمین در نظر گرفته است. جالب اینکه هر دو طبقه زیرین نیز به پیروی از طبقات بالا کاملا نورگیر هستند و ساکنانش را از تابش نور خورشید بهره‌مند می‌سازند.

طراح رز ویلا رضا دانشمیر  است که از دهه‌ی هفتاد پروژه‌های جسورانه و شاخصی را در تهران اجرا کرده است؛ «پردیس سینمایی ملت» واقع در ضلع جنوبی پارک ملت تهران – در نقطه تلاقی بزرگراه‌های هاشمی رفسنجانی و کردستان – یکی از آثار دانشمیر و همسرش کاترین اسپریدونف است که سال ۷۸ جایزه معماری ایران را از آن خود کرد. مسجد ولیعصر تهران (در ضلع جنوبی تئاتر شهر)، برج ۷۳ طبقه تجارت جهانی تهران و مجتمع آواسنتر از جمله پروژه‌های دفتر طراحی معماری دانشمیر هستند.

 

منبع : www.arel.ir